içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Öğrencilere tarhana içirdiler

Edirne’de ''Sağlıklı Nesiller Tarhana ile Büyüyor'' sloganıyla 4 okulda hayata geçirilen proje kapsamında 1100 öğrenciye 8 hafta boyunca tarhana ikram edildi.

Öğrencilere tarhana içirdiler
Haberi Sesli Dinle

 

Projenin açılış etkinliği, Vali Fahri Yücel İlkokulu'nda gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Ali Uysal, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, kadın kooperatifleri üyeleri ile öğrencilerin katıldığı etkinlikte, okuldaki öğrencilere tarhana dağıtıldı.

 

Projenin yaklaşık 2 ay boyunca devam edeceğini söyleyen Vali Yardımcısı Uysal, "Yaklaşık 1100 öğrenci ile bugün uygulamaya başlıyoruz. Amacımız sağlıklı nesiller yetiştirmek. Bu tarhana ata çorbası. Bağışıklık sistemini geliştiren bir yiyecek. Ben hep şunu söylüyorum. İnsan vücudundaki besinleri bir ülkeye benzetmek gerekirse orduları gibidir. Bağışıklık sistemimiz, ne kadar güçlüyse virüsleri, hastalıkları kapmaz, püskürtür" dedi.  

 

İlçelerdeki kadın kooperatiflerince tarhananın üretildiğini söyleyen Uysal, "Sayın valimizin büyük gayretleriyle her ilçemizde bu seferberliği başlattık. Kadın kooperatifleri kuruldu. Yerelden, bizzat el emeğiyle yapılan ürünleri kaynağından aldıracağız. Diğer büyük şehirlerde de satış merkezleri oluşturulacak. Yani kendi öz kültürümüz olan tarhanayı yaygınlaştırmak istiyoruz" diye konuştu.

 

İl Sağlık Müdürü Kalkan da projenin çok anlamlı olduğunu belirterek, "'Yoğrulurken sevgiyi, içilirken de bağışıklığı artırır' diyoruz. Gerçekten milli eğitimimizle halk sağlığımızla tarım il müdürlüğümüzle beraber bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla geleneksel besin öğelerimizi, ata çorbamızı tekrar layık olduğu değerine kavuşturmak amacımız” ifadelerini kullandı. 

 

Proje kapsamında okuldaki öğrencilere Vali Yardımcısı Uysal ve beraberindekiler tarafından tarhana çorbası dağıtıldı.

 

Tarih: 14-02-2020

FACEBOOK YORUM
Yorum