içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

EKPSS başvuruları başladı

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) başvuruları bugün başladı.

EKPSS başvuruları başladı
Haberi Sesli Dinle

Engelli adayların katılacakları sınavın ardından belirlenecek EKPSS kura tarihi, birçok kişinin kamuda iş sahibi olmasını sağlayacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), EKPSS başvurusu için kılavuz bilgilerini ve Aday İşlemleri Sistemi'ni (AİS) adayların erişimine açtı.

EKPSS başvuru işlemleri 24 Ocak-12 Şubat tarihlerinde yapılacak.

Sınav tarihi ise; 26 Nisan.

EKPSS veya kuraya katılmak isteyen adaylar, EKPSS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süreleri içinde (EKPSS için 24 Ocak-12 Şubat, kura için 28 Nisan-12 Mayıs) ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilecek.

Sınavın kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. 

EKPSS/ kuraya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değişik 48’inci maddesi yedinci fıkrası hariç diğer koşulları taşıyan adaylar başvuru yapabilecek.

EKPSS/ kuraya; 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az yüzde 40 ve üzerinde engelli olanlar başvurabilecek.

Sınava, “Çocuklar İçin Özel Gereksinim Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik” kapsamına alınan ‘Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER)’ için Özel Gereksinim Kodu 2 / Özel Gereksinim Düzeyi ‘Hafif düzeyde (ÖGV)’ ve üzeri olanlar dahil)

Sağlık kurulu raporlarında yüzde 40’tan daha az engelli olduğu belirlenen adaylar ise EKPSS veya kuraya başvuramayacak.

İlgili Yönetmeliğin dördüncü maddesinde, “Bu Yönetmeliğin uygulanmasında; Engelli: Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenleri, ifade eder.” hükmü bulunuyor.

Bu hüküm gereği; çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyemeyen adayların, sınav/ kuraya başvurarak bir kadroya yerleştirilmeleri halinde, ilgili kurum tarafından atamaları yapılmaz.

Başvurular Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC)başvuracak adaylar hariç Akbank, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Halkbank’ın tüm şubeleriyle ATM ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek.

Ziraat Bankası’ndan başvurular ise sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden yapılabilecek.

Sınav / kura başvuru ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İşlemler’de yer alan “Ödemeler” alanından kredi kartı veya banka kartıyla ödenebilecek.


 

 


 

 
 

Tarih: 24-01-2020

FACEBOOK YORUM
Yorum